IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa Nowoczesna Pediatria (2010 r.)

Szanowni Państwo,

W imieniu Komitetu Naukowego i Organizacyjnego serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy tak licznie przybyli na IV już konferencję „Nowoczesna pediatria”, będącą autorskim projektem Przewodniczącego Oddziału Wielkopolskiego Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego Pana Profesora Wojciecha Służewskiego oraz firmy Symposion. To spotkanie poświęcone najnowszym osiągnięciom w diagnostyce i terapii pediatrycznej, które przyciąga z roku na rok coraz większą grupę uczestników tworzone jest z myślą o coraz większym zapotrzebowaniu lekarzy na formy kształcenia poruszające aspekty praktyczne ich codziennej praktyki zawodowej.

Tegoroczną edycję Konferencji otworzył bardzo interesujący „Kurs doskonalący dotyczący szczepień ochronnych u dzieci”, który zgromadził na sali, mimo stosunkowo wczesnej pory, kompletną liczbę uczestników. W ramach Kursu będącego pierwszą częścią cyklu, którego program stworzony został przy udziale Prezesa Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Wakcynologii – Pana Profesora Leszka Szenborna oraz Panów Profesorów Jacka Wysockiego i Wojciecha Służewskiego poruszono grupę najważniejszych obecnie zagadnień w zakresie profilaktyki zakażeń.

Po kursie wprowadzającym nastąpiła oficjalna inauguracja Konferencji z wystąpieniami Rektora Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu Pana Profesora Jacka Wysockiego, który wyraził słowa wielkiego zadowolenia i radości z faktu, iż to właśnie w Poznaniu realizowana jest jedna z najpopularniejszych inicjatyw edukacyjnych dla lekarzy pediatrów. Fakt ten został w bardzo miły sposób potwierdzony poprzez wystąpienie inauguracyjne Prezesa Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego Pani Profesor Alicji Chybickiej,  po którym nastąpiło wręczenie Panu Profesorowi Wojciechowi Służewskiemu okolicznościowego Dyplomu „za wkład w rozwój Polskiej Pediatrii poprzez organizację corocznej ogólnopolskiej konferencji Nowoczesna Pediatria”. W tym miłym kontekście szczególnie ciepło zabrzmiały także słowa wzajemnych podziękowań za współpracę  wymienione przez Pana Profesora Wojciecha Służewskiego i Prezesa Symposion Panią Małgorzatę Hein, która w swoim wystąpieniu podkreśliła ponadto, iż przyznana jej niedawno przez czasopismo Lekarz - nagroda „Wysoki Poziom” jest zasługą wszystkich lekarzy pediatrów, licznie uczestniczących w realizacjach Symposion od prawie 20 lat. Ukoronowaniem inauguracji był wspaniały wykład otwierający Prezesa Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego Pani Profesor Alicji Chybickiej „Współczesna pediatria polska – taka jaką ją widzę”  przedstawiającym szanse i zagrożenia tej bardzo ważnej dla medycyny polskiej, jaką jest pediatria.

Podczas konferencji wybitni specjaliści przybliżyli także grupę bardzo istotnych dla pediatrów informacji dotyczących postępowania profilaktycznego i nadzoru nad płodem, jaki odbywa się w gabinecie ginekologiczno-położniczym w czasie ciąży. Kolejne sesje poświęcone były nowościom w zakresie nefrologii dziecięcej, pulmonologii, gastroenterologii, reumatologii, antybiotykoterapii w ujęciu codziennej praktyki ambulatoryjnej. W ramach konferencji odbyło się także forum dyskusyjne z popularnego cyklu „Spotkanie z ekspertem” tym razem w zakresie hematologii i interpretacji wyników badań.

Podczas tegorocznej konferencji pojawiły się także nowe sesje, które miały na celu dostarczenie najnowszych informacji i uporządkowanie wiedzy w dziedzinach, które często nurtują rodziców małych pacjentów i stają się źródłem niezliczonej ilości pytań do pediatrów. Mowa tutaj o sesjach: „Dziecko w podróży” w kontekście częstych obecnie wypraw rodzinnych do krajów o odmiennym klimacie „Neurologia dziecięca omawiająca wpływ długotrwałych rozmów prowadzonych za pomocą telefonów komórkowych oraz gier komputerowych na zdrowie dzieci”

Jeszcze raz dziękujemy za Państwa zaufanie i już dziś serdecznie zapraszamy za rok na piątą edycję konferencji, która odbędzie się w dniach 9-10 grudnia 2011 r. Zapewniamy, że dołożymy wszelkich starań, aby przyszłoroczna konferencja spełniła wszelkie Państwa oczekiwania. Będziemy wdzięczni za przesyłanie wszelkich Państwa uwag, bądź propozycji, dzięki którym jeszcze bardziej udoskonalimy kolejne spotkania.

Zapraszamy do zapoznania się z relacją fotograficzną!